T
Arial
Verdana
Tahoma
Trebuchet
Times New Roman
Georgia
Garamond
Courier New
Brush Script MT
Maadeavastused
Kasutatud lausetes (
Ajalugu)
Maadeavastused XV sajandi lõpus ja XVI sajandi alguses võimaldasid luua kujutlust maailmast kui tervikust, hakati idealiseerima pärisrahvaid ning Ameerika avastamisele ja vallutamisele järgnesid sõjad mõjusfääride pärast.
Maadeavastused ja teaduste areng oli tugevasti avardanud inimeste silmaringi ning seadnud paljud senised tõekspidamised kahtluse alla.
Mõjutas kogu elu kõige madalamatest kihtidest kõrgemale välja SUURED MAADEAVASTUSED!
Maadeavastused Viikingite retkedes eristatakse lääneteed, mida mööda liikusid peamiselt pärastised taanlased ja norralased.
Kõrgkeskaeg (11.-14.saj) 1) Feodaaltsivilisatsiooni õitseaeg- linnad ja ülikoolide teke, arenes gooti stiil, toimusid ristisõjad, süvenes feodaalne killustatus Ristisõjad- kultuuris õppisid üksteist lähemalt tundma, roomakatoliku kiriku edasitung Pürenee poolsaarel ja Läänemere regioonis 2) Katk- demograafiline kriis Hiliskeskaeg (15.-16.saj) 1) Reformatsioon- usulise ühtsuse kaotus 2) Maadeavastused- hakkas toimuma koloniseerimine, avardusid teadmised ümbritseva maailma kohta, kaubateede ümberpaiknemine 5. renessansiaja kunstnikud: Michelangelo, Leonardo da Vinci, Raffael, Tizian, Pieter Brueghel vanem 6. konkordaat- ilmaliku ja vaimuliku võimu vaheline kokkulepe humanism- see mõiste tähistas ilmalikku haritust ja ilmalille teadusi vastandina kiriklikule maailmakäsitusele ja teoloogiale.
Hiliskeskaeg oli eriti tähtis, kuna toimusid suured
maadeavastused
ja koos sellega toodi võõrastelt maadelt kaasa uusi ja ennenägematuid asju.
maadeavastused
tõid
endaga kaasa palju uut: o Avastati uus manner Ameerika. o Eurooplastele uued seni tundmatud kultuurtaimed: kartul, mais, kakao, tomat jt. o Saadi teada teiste maade kommetest ja kultuurist. o Leiti uusi ja lühemaid mereteid ja saadi paremaid (täpsemaid) kaarte. o Paranes ettekujutlus pärismaailmast.
16. sajandil algasid suured
maadeavastused
3. trükikunsti leiutamine Veneetsias ( Petrucci) 4. arenes välja nooditrükitehnika Uueks mõtteviisiks said arutelud mõiste ilus üle nii muusikas kui ka kunstis.
Suured
maadeavastused
laiendasid
järsult eurooplaste maailmapilti, seninäge matute kaupade ja väärismetallide tulv ookeani tagant pööras pea peale senised hinnad ning väärtused.
· Humanismiajastu inimese suhe maailmaga väga aktiivne; 15.-16. saj. suured
maadeavastused
, mis muutsid eurooplaste maailmapilti; loodusteaduste kiire areng; trükikunsti avastamine; ka nooditrükitehnika leiutamine (Petrucci) · Arutlused ilu üle kunstis ja muusikas (keskaeg arutles selle üle, mis on õige).
Linnriikide teke Maadeavastused- Columbus, Vasco da Gama, Magalhaes Teaduse areng.
Tekkimise eeldused: · uue mõtteviisi ehk humanismi ·
maadeavastused
teke
· loodusteaduste edu · maailmapildi muutumine · tehniline areng Iseloomulikud jooned: · vaimne vabadus · usk vaatluste ja katsetega saadud · katoliku kiriku kriitika teadmistesse · progressi teke · ratsionalism · võrdõiguslikus ja sallivuse idee Inglise valgustajateks olid John Locke ja David Hume.
Renessanss: uus kultuurikeskkond,
maadeavastused
, uued keeled, "tegeliku" keelekasutuse arvestamise rõhutamine, rahvuskeeled, keelte arenemise idee (mis oli saanud ladina keelest?)
Suured
maadeavastused
ja nende tagajärjed Ave Altvälja 10 e klass Suured
maadeavastused
tõid
suurt kasu eelkõige eurooplastele, kelle maailmapilt avardus ja kes said endale juurde uued kaubanduskeskused (Lissabon, Amsterdam).
Üheks oluliseks etapiks inimkonna arengus on olnud suured
maadeavastused
.
maadeavastused
christoph
Kolumbus ja Marco Polo Koostaja: Marit Kadopa G2L Tallinn 2009 Sissejuhatus Sajandeid oli Euroopasse toodud idamaiseid kaupu: vürtse, pipart, kaneeli, luksuskaupu ja palju teisi kaupu.
Rooma 2-ks) -18. saj (Prantsuse revilutsioon) Eestis: 13. saj (Muistne Vabadusvõitlus)-16. saj Mõiste: keskaja (medium aevum) mõiste kasutusele 15. saj. tunnetati uut paremat ajastut eelnevale ajale anti halvustav hinnang Perioodid: varakeskaeg 5.-10. sajand Lääne-Rooma asemele uued riigid kujunes feodaalkord kiriku tugevnemine kõrgkeskaeg 11.-14. saj (13. saj oli kogu õitsenguaeg) keskajale iseloomuliku väljakujunemine (raekoda, rüütlid) 1347 katkuepideemia suurim katastroof, mille tõttu sureb 1/3 Euroopast hiliskeskaeg ja varauusaeg
maadeavastused
renessanss
reformatsioon kirik ei domineeri enam Suur rahvastaränne 4.-6. saj Rooma riigi äärealadel elasid germaani hõimud(gemraanlased, goodid, vandaalid).
Teaduses toimuvad suured
maadeavastused
ja trükikunsti leiutamine.
Maadeavastused 15.-16. saj. võimaldasid esmakordselt kujutleda maailma kui tervikut, suurt hoogu said loodusteadused.
KESKAEG Algab 476pKr kui langes Lääne-Rooma impeerium Kujunesid rahvusriigid, rahvaste rändamine,
maadeavastused
.
Mõju uuele maailmale: 1492 algavad suured
maadeavastused
ristisõjad
:eesmärk:paavstivõimu tugevdamine, ristiusu levitamine, jeruusalemma vabastamine moslemite käest, haarata uusi maid&privileege.
Linnaelanikkond kasvas ja muutus jõukamaks. 1492 algasid
maadeavastused
, mis avardasid maailmapilti, algas kolonisatsioon.
Sellel perioodil toimusid suured
maadeavastused
, leiutati trükikunst.
Maadeavastused 15. sajandi lõpul ja 16. sajandi alguses (nt Kolumbus avastas Ameerika 1492) võimaldasid kujutleda maailma tervikuna.
Kuidas laiendasid suured
maadeavastused
euroopa
ste geograafilisi teadmisi maailmas?
Kirjandus -
maadeavastused
võimaldasid
esmakordselt kujutleda maailma kui tervikut.
· Maadeavastused 15. saj lõpus 16. saj alguses lubasid maailma terviklikult kujutleda.
Geograafilised
maadeavastused
ja kolooniate teke (tagajärg).
Uusaja algus on erinevates riikides erinevad: 1453 türklased vallutasid Bütsantsi 1492 Kolumbus Ameerikasse,
maadeavastused
üldiselt
.
1 Kokkuvõte
maadeavastused
mõjutasid
oluliselt Euroopa kaubandust.
maadeavastused
henrique
Meresõitja- 12. saj; oli motiivaatoriks ja meresõitude korraldajaks.
Liited
Sõnapaarid
Anagram
maadevasatused
Kirjapilt
.